Jak dobrać oświetlenie do salonu?

Serce wielu mieszkań stanowi pokój dzienny. To tutaj zarówno domownicy, jak i goście czują się swobodnie dzięki panującej w nim przyjaznej atmosferze. Wnętrze swoim wyglądem powinno zachęcać do wspólnego spędzania czasu na rozmowach, podczas oglądania filmu czy nad ulubioną grą planszową. Ogromną rolę w uzyskaniu takiego efektu odgrywa odpowiednio zaplanowane i rozmieszczone oświetlenie.

Lampy wiszące perfekcyjnie wydzielą za pomocą światła strefę relaksu, na której tak nam zależy. Sprawią, że miejsce to stanie się przytulne i będzie zachęcać do odpoczynku. Efektowne żyrandole przyciągną wzrok każdej osoby. Umiejętnie zawieszone utworzą swego rodzaju oś symetrii i sprawią tym samym, że wnętrze wyda się bardziej harmonijne. Odpowiednie oświetlenie stworzy w nim przyjazny nastrój, dzięki czemu nie tylko domownicy, ale i goście będą czuć się swobodnie, a spędzanie czasu w szerszym gronie nie będzie już żadnym problemem.

Lampy sufitowe doskonale sprawdzą się w pokojach dziennych, w których jesteśmy zmuszeni oszczędzać przestrzeń. Nie zawsze lampy wiszące są najlepszym rozwiązaniem. Niekiedy warto zrezygnować z nich na rzecz na przykład designerskich plafonów, które mogą być równie stylowe jak niejedna lampa. Odpowiednio umieszczone, wyraźnie zaznaczą strefę wypoczynku i podkreślą charakter wnętrza.

Decydując się na kinkiety do salonu należy pamiętać o tym, że będą one funkcjonować głównie jako ozdoba ściany, a oprócz tego dopełnią aranżację wnętrza ciepłym światłem. Lampy ścienne, odpowiednio rozmieszczone, poprowadzą wzrok wchodzących do pokoju. Wydzielona przez nie strefa stworzy ramę dla elementu, który chcemy wyróżnić. Kinkiety są również idealną opcją w przypadku, gdy zależy nam na zrównoważeniu oświetlenia w salonie.

Za pomocą lamp stołowych możemy bez problemu wyznaczyć strefy w mieszkaniach o planie otwartym. Dwa bliźniacze modele ustawione po obu stronach kanapy w salonie stworzą idealną oprawę sprzyjającą atmosferze wypoczynku i relaksu. W mniejszych pomieszczeniach ten typ lampy może stanąć na przykład na wbudowanej nad grzejnikiem półce lub niezajmującej wiele miejsca wąskiej konsoli. Idealnie odegra swoją rolę, a przy okazji będzie ciekawym elementem dekoracyjnym.

Z kolei elegancka lampa podłogowa z materiałowym abażurem będzie doskonałym źródłem ciepłego światła odpowiedniego do czytania książki lub ulubionego czasopisma. Idealnie sprawdzi się ustawiona obok wygodnego fotela czy w pobliżu sofy.