Trendy w oświetleniu zmieniają się tak samo, jak kolekcje słynnych projektantów mody. Każdy sezon wnosi coś nowego lub odświeża znane już trendy. Co jest na topie w tym sezonie i czym warto się zainspirować przy akcentowaniu wnętrza własnego domu?
Linearyzm
Trend, który pochodzi od minimalizmu, czyli ograniczenie środków wyrazu, uproszczone kształty i monochromatyzm. Tę tendencję widać w świecie designu już od jakiegoś czasu, a to za sprawą jej prostoty i elegancji. Tego typu lampy dość łatwo jest dopasować do jakiegokolwiek wnętrza, dobrze sprawdzą się zarówno jako dodatek w eklektycznym wystroju domu, jak i podkreślą proste, geometryczne przestrzenie urządzone w myśl zasady „less is more”
Taką propozycją jest np. lampa stołowa (lub podłogowa) z kolekcji Setareh, co w języku perskim oznacza ciało niebieskie. Projektant, architekt Francesco Librizzi, chciał nadać światłu formę i dzięki cienkiej stalowej oprawie oraz prostej kuli z matowionego szkła uzyskał niezwykły efekt lewitującej gwiazdy. Cała kolekcja tworzy swoistą konstelację linearnych, lekkich i eleganckich lamp.
Geometryczny eklektyzm
Ten trend charakteryzuje się prostymi formami oraz grą kontrastami, materiałów i kolorów. Inspiracji przy wyborze takiej lampy możemy szukać w modzie czy sztuce z lat 50. czy 60. Kombinacja kwadratów, kół, trójkątów, oczywiście zastosowana z umiarem, wprowadzi dynamikę i oryginalność w aranżacji wnętrza naszego domu, a kolory pomogą ożywić biel ścian. Ciekawe jest to, że np. lampa podwieszana Gamma projektu Sereny Confalonieri (Mason Editions) oprócz oczywistej zabawy geometrycznymi kształtami umożliwia konsumentowi również wybór modułów i połączenie ich w jedną, unikatową całość.
Inną, bardziej minimalistyczną propozycją będzie Stick, dzieło znanego mediolańskiego architekta, Cino Zucchi, który proponuje bardzo prostą formę swojego produktu. Zaskakuje on jednak dzięki grze dwiema emisjami światła, rozproszeniem i odbiciem go, jak również ciekawymi wycięciami, które przywodzą na myśl wnętrza wprost ze scenografii do Wielkiego Gatsby’ego
Funkcjonalizm na… okrągło
Obłe kształty i innowacja przede wszystkim! Okrągłe lampy wprowadzają do wnętrza ciepły akcent, a przy tym nie są tak surowe. Taką właśnie propozycją zaowocowała współpraca Alejandro Aravena z firmą Artemide, dzięki której powstała lampa-obręcz O. Sprawdzi się ona w ogrodzie lub przed domem jako niezależny akcent lub dodatek do kwiatowych kompozycji. Designerowi chodziło o zaprojektowanie produktu, który „zaniknie” w otaczającym go środowisku, gdy pozostaje nieużywany, a „ukaże się” jedynie kiedy tego potrzebujemy. Głównym zamysłem jest tutaj nacisk na życie w zgodzie z naturą i zachowanie szacunku dla przyrody.
Ten trend został również nagrodzony na tegorocznym rozdaniu Złotych Kompasów, najważniejszej nagrody w świecie włoskiego designu. Zdobywcą tej prestiżowej nagrody został Ernesto Gismondi ze swoim minimalistycznym żyrandolem, którego charakter zmienia się zupełnie po jego zapaleniu: nagle naga, stalowa obręcz, „wypełnia się” w środku światłem.
Lampa czy dzieło sztuki?
Dlaczego nie mieć obu za jednym razem? To możliwe dzięki artystycznemu podejściu niektórych designerów, którzy projektując lampę, tworzą rzeźbę lub wręcz świetlną instalację. Takim obiektem, z przymrużeniem oka, z pewnością jest Luzy From The Sky, Ingo Maurera. Ta zabawna propozycja zrodziła się z pomysłu, aby połączyć niebieskie rękawice z… żarówkami. W tym wypadku lampa nie akcentuje jedynie wnętrza, ale sprawia, że cała uwaga skupia się zdecydowanie na niej.
Arrival to trochę mniej odważna propozycja. To lampa, która wyłączona wygląda jak nowoczesna, abstrakcyjna rzeźba. Dopiero po jej włączeniu możemy zaskoczyć naszych gości jej praktycznym zastosowaniem
Co ty pleciesz!
Modna jest nie tylko nowoczesna technika i zaskakiwanie innowacyjnością, ale również bardziej tradycyjne wyroby, takie jak lampy hand-made, zrobione z naturalnych materiałów: wikliny, sznurków, skóry. Najważniejsze, aby były ażurowe, a po włączeniu dawały piękny obraz gry światła i cienia, tworząc w ten sposób kameralny nastrój. Taką propozycję możemy zobaczyć w Ikei lub projektach Atelier Oi! Ważne, aby było ekologicznie i naturalnie
Zabaw się w designera
To okazja dla tych, którzy sami lubią projektować lub po prostu lubią coś ciągle zmieniać! Taką możliwość ekspresji własnej kreatywności oraz dopasowanie oświetlenia do wnętrza naszego domu dokładnie tak, jak tego chcemy, dają nam systemy modularne. Tu możemy skorzystać z industrialnej lampy Marca Sadlera, Raquam i stworzyć jej własną wersję
A może bardziej lubicie łańcuchy, koła i romby? Wtedy zainteresuje was Arrangements Michaela Anastassiadesa wyprodukowany dla Flos. Tutaj również można całkowicie puścić wodze fantazji i łącząc poszczególne części w łańcuch, tworzyć własne wersje rozświetlonego żyrandola.